Aktualności
Historia
"Żagańskie obozy jenieckie 1939-1945"
Stalag Luft III
Tereny poobozowe
Wieża Widokowa
Archiwum
Galeria
Wystawy
Linki
Apel
Oferta
Kontakt
Sklep
2005
WRZESIEŃ 1939-2005

W dniu 1 września 2005r., o godz.12.00 odbyły się uroczystości związane z 66. rocznicą napaści Niemiec na Polskę z udziałem Kampanii Honorowej, władz miasta, przedstawicieli Wojska Polskiego, weteranów i delegacji z żagańskich szkół. 
Otwarta w tym dniu wystawa poświęcona "Obozom na Śląsku" wzbudziła duże zainteresowanie.

 

Rekonstrukcja tunelu ,,Harry".

Zakończone zostały prace związane z rekonstrukcją tunelu ,,Harry", którym ponad 60 lat temu uciekali jeńcy z obozu Stalag Luft III. Dzięki uzyskanym funduszom, środkom własnym i pomocy uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Żaganiu tunel mógł powstać. Biegnie on od frontu muzeum, obok wieżyczki strazniczej. Wymiary tunelu wynoszą : długość 30m oraz głębokość ok. 2m.

Kolejna okrągła rocznica.

Kolejną 60. rocznicą, o której trzeba pamiętać jest wyzwolenie żagańskich obozów jenieckich. W dniu 19 lutego 2005r odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z przed 60 lat. W uroczystościach wzięły udział delegacje kombatanckie, władze miasta, przedstawiciele żagańskich szkół i wielu innych zaproszonych gości. W tym samym dniu została otwarta wystawa zatytułowana ,,Życie sportowe w obozach jenieckich", na której zwiedzenie serdecznie zapraszamy. Eksponaty zostały wypożyczone z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. Dodatkowo wystawa została uzupełniona eksponatami pochodzącymi z zasobów żagańskiegho Muzeum, dotyczącymi życia sportowego w żagańskich obozach jenieckich. Cała ekspozycja stanowi ciekawy materiał, który warto zabaczyć. 

Ewakuacja 60 lat póżniej.

    W dniach 27-28-29 stycznia odbyły się uroczystości związane z obchodami 60. rocznicy ewakuacji żagańskich obozów jenieckich. Wzięło w nich udział kilku byłych jeńców brytyjskich ze Stalagu Luft III wraz z rodzinami, którzy zostali zaproszeni przez dyrektora żagańskiego Muzeum Jacka Jakubiaka. Byli to Andrew Wiseman, Charles Clarke wraz z żoną Eileen, Dave Bernard, Doug Bridges, Tom Comby, Igor Harris oraz John Holland, Derek Holland, Sue Holland, Peter Heatherington, Chris Heatherington. Swoją oficjalna delegację przysłały również Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii. Udział w uroczystościach wzięły także władze miasta, Starostwo, Radni Miasta, delegacje organizacji kombatanckich, szkół, przedstawiciele firm prywatnych oraz organizacji działających na terenie miasta. Po złożeniu hołdu i kwiatów pod pomnikiem goście przeszli do budynku Muzeum, by obejrzeć przygotowana na tą okazję wystawę, poświęconą tematyce ewakuacji. Następnie goście udali się na teren byłego obozu, gdzie wspominano okres niewoli. W Mauzoleum zapalono świece. Wieczorem goście zostali zaproszeni na mały koncert muzyczny przygotowany przez żagańską szkołę muzyczną, po którym udali się na kolację przygotowaną przez władze miasta.
     Drugi dzień pobytu rozpoczął się wyjazdem po trasie ewakuacji. Pierwszym przystankiem była Iłowa, gdzie goście spotkali się z uczniami szkoły podstawowej, która planuje przyjąć w przyszłym roku imię Lotników Alianckich. Następna była Gozdnica, gdzie doszło do przełomowego spotkania z byłymi niemieckimi mieszkańcami miejscowości Lipna, dziś mieszkających w Niemczech. W okresie ewakuacji mieli po kilkanaście lat i pamiętają maszerujących jeńców. Spotkanie przebiegło w wyjątkowo przyjaznej atmosferze. Zatrzymano się w miejscowości Lipna przy majątku, w którym grupy jeńców nocowali pod czas ewakuacji. Kolejnym przystankiem była Łęknica, w drodze goście oglądali mijane miejscowości, wspominając. W drodze powrotnej zatrzymano się w kościele w Iłowej, w którym w czasie ewakuacji spali żołnierze amerykańscy.
     W ostatnim dniu wyruszono z Żagania do Bad Muskau, gdzie zwiedzono zamek oraz zabudowania gospodarcze i stajnie rodziny von Armin, w których 60 lat temu spali jeńcy w czasie ewakuacji. Były to bardzo wzruszające chwile. Kolejnym przystankiem była miejscowość Graustein, gdzie także nocowali jeńcy pod czas ewakuacji. Następnym miejscem odwiedzonym przez naszych gości był Bloischdorf, w którym znajduje się Muzeum Wsi Łużyckiej. Ostatnim miejscem odwiedzin był Spremberg, z którego jeńcy z dworca kolejowego byli wywiezieni do Niemiec. Odwiedzono również byłe koszary, które obecnie nie istnieją , zostały wyburzone w roku ubiegłym. Cała wyprawa ożywiła wspomnienia.

Wielka Ucieczka - medal okolicznościowy oraz wydawnictwa

Z okazji 60. rocznicy Wielkiej Ucieczki Został wykonany medal okolicznościowy.

Medal jest do kupienia w Muzeum w cenie 35zł.

Autorem projektu jest Wojciech Raj.

Wykonawca: firma PreissMuzeum wydało płytę CD z prezentacją multimedialną "Żagańskie obozy jenieckie".


Studio "Warmuz" nagrało film pt. "Tunelem do wolności" dostęny na kasetach VHS oraz płytach DVD.

Wspomniane wydawnictwa dostepne są w Muzeum.


serwis zarządzany przez e-CMS • projekt i wykonanie e-line © 2004